Történet

Iskolánk névadója

Történet
  1. Bencs László életrajza

Bencs László 1841. augusztus 4-én született Nyíregyházán, evangélikus családban. Édesapja Bencs János kocsmabérlő volt, anyai ágon feltehető, hogy ősei, csizmadia mesterséggel foglalkoztak. Elemi iskolát Nyíregyházán végezte. Gimnázium tanulmányait városunkban kezdte, majd Lőcsén, Sopronban és Debrecenben folytatta. Jogi végzettséget Eperjesen szerzett, majd 1868-ban ügyvédi oklevelet kapott. 1868-tól Nyíregyháza város szolgálatában állt „Második Tanácsnok”-ként, majd egy év múlva már „Első Tanácsnok”-nak nevezték ki. Éveken át helyettesítette Krasznay Gábor polgármestert betegség miatt, akinek halála után 1890-ben Nyíregyháza város polgármesterévé választották. A városszerte nagy tekintélynek örvendő, önzetlenül tevékenykedő polgármester 1901-ben országgyűlési képviselő lett. 1905-ben hunyt el, jelenleg is Nyíregyházán az Északi temető XVI. parcellájában nyugszik családjával, többek között fiával, Bencs Kálmánnal, aki apja után 15 évig volt Nyíregyháza polgármestere.

1. Bencs László tevékenységei

Bencs Lászlónak rendkívül fontos szerepe volt a város fejlődésében.

Közéleti szereplése idején több középülettel gazdagodott Nyíregyháza.

• 1876-ban Városházát építtetett, majd több templom építését is támogatta

• 1884-ben Népkert-parkot létesített a vasútállomás mellett

• 1886-ban (a mai autóbusz állomás helyén) megnyitotta a Városi Gőz-és Kádfürdőt

• 1891-ben Lovassági laktanyát építtetett (a mai Huszár lakótelep)

• Az Evangélikus Főgimnáziumot patinás épületbe költöztette (a mai Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium)

• Evangélikus Elemi Iskolát hozott létre

• Nevéhez fűződik az Igazságügyi Palota, a Vármegyeháza és a Börtön építtetése is

• 1894-95-ben megépült a Korona Szálló és Étterem illetve elkészült a Kőszínház terve

• 1901-ben Női Ipari Iskolát hozott létre

• 1902-ben villanyvilágításhoz juttatta a várost

• Nyíregyháza egykori polgármestere indította el az inas képzést, a mai Deák Ferenc úti épületben, Helyipari Iskola néven. Az intézményt a helyi iparosok működtették akkoriban.

• Bencs László emlékét a város azzal is megőrizte, hogy teret neveztek el róla.

A ma Szabadság térnek ismert közterület 1828-tól 1939-ig Bencs László nevét viselte.

Iskolánk 1996. július 1-én vette fel Bencs László nevét, ezzel tisztelegve Nyíregyháza nagy szülöttjének.